.

ראיון עם גל חייקין*

מראיינת: ד"ר אורית נחמיאס-חימוביץ'**

 

1. ספר לנו מעט על הרקע שלך.

אני פסיכולוג קליני מדריך, מורשה להיפנוט. כיום אני עובד בקליניקה שלי בבאר שבע, בעיקר עם מטופלים הסובלים מפוסט טראומה ומחרדות נרחבות. בקליניקה אני משתמש במגוון גישות טיפוליות, הכוללות פסיכותרפיה דינמית, היפנוזה, EMDR, PE, ביו פידבק ו CBT. התחלתי לטפל לפני יותר מעשרים שנה. למדתי תואר ראשון ושני בפסיכולוגיה קלינית באוניברסיטה העברית, ועבדתי במשך 17 שנים במערך בריאות הנפש של צה"ל. שירתתי כפסיכולוג בבסיסי חיל האויר, וכמפקד מרפאות לבריאות הנפש בחיל הרפואה. בתפקידי האחרון הייתי מפקד היחידה לטיפול בתגובות קרב, העוסקת בטיפול באזרחים אשר סובלים ממצוקה עקב השתתפותם בפעילות מבצעית או לחימה. כיום אני ממשיך לטפל שם במילואים, בעיקר בסדנה קבוצתית על פי פרוטוקול וויסות חרדה שכתבתי, ובהתערבות זוגית ממוקדת טראומה (במסגרת שיתוף פעולה עם הקליניקה של פרופ' דקל מאונ' בר אילן).

2. ספר לנו על תקופת שרותך בצבא כפסיכולוג ובפרט בנוגע לטיפול בחיילים הסובלים מתגובות קרב.

לאורך שנותיי כמטפל בצבא עסקתי הרבה בטראומה ממקורות שונים, צבאיים ואזרחיים. את התפקיד ביחידה לתגובות קרב התחלתי למלא במהלך מבצע 'צוק איתן', ובמשך יותר משלוש שנים עסקתי בניהול הטיפול בלוחמים שהשתתפו במבצע. בתקופה זו פגשתי מאות רבות של מטופלים, חלקם פנו זמן קצר לאחר האירועים ורבים מהם פנו תקופה משמעותית לאחר מכן. עבודה זו חייבה שימוש במעגל נרחב של גישות טיפוליות, בהתאמה לצרכים של כל מטופל. האינטנסיביות והמגוון של השלכות הטראומה על הלוחמים, יצרו תהליך דחוס של צבירת ידע וניסיון בטיפולים שונים, והעמקת מיומנויות טיפוליות מגוונות.

 

 3. ההכרות הראשונה שלך עם שיטת טיפול EMDR–כיצד נחשפת אליה, היכן למדת אותה?

המפגש הראשון שלי עם EMDR היה באמצעות קב"נית שעבדה במרפאה תחתיי, ועבדה עם הגישה. הדיווחים על ההתפתחויות הטיפוליות המשמעותיות עוררו את הסקרנות שלי וחיפשתי הזדמנות לעבור את ההכשרה. בשנת 2013 עברתי הכשרה שלב 1 עם אודי אורן במסגרת מערך בריאות הנפש בצה"ל, ובשנת 2015 עברתי שלב 2 והסמכה.

 

4. מה קסם לך בשיטת טיפול זו? מדוע בחרת לעבוד איתה?

מלכתחילה היה לי הרושם שזו גישה המאפשרת עבודה ממוקדת יעילה בזמן, להשגת אפקט משמעותי על זיכרונות קשים. הערך המוסף הייחודי שמשך את תשומת הלב שלי, היה היכולת להוביל את התהליך בגמישות המותאמת לזרם האסוציאציות של המטופל, ובכך לייצר לכל אחד את הדרך שלו אל היעד - הקלה במצוקה.

 

5. במשך כמה שנים אתה עוסק בשיטת הטיפול ובאיזו תדירות?

אני עוסק ב EMDR יותר מ 6 שנים, וצברתי עד היום מאות התערבויות באמצעות הגישה. בכל רגע נתון יש בקליניקה שלי מספר טיפולים בהם נעשה שימוש משמעותי ב EMDR לעיבוד זיכרונות טראומטיים.

 

6. עם אילו שיטות טיפול נוספות אתה משלב טיפולי EMDR ?

השילוב המשמעותי שאני עושה במירב הטיפולים ב EMDR, הנו עם היפנוזה. אני מרבה להשתמש בסוגסטיות היפנוטיות להגברת הבטחון, הפחתת חרדה, והורדת מפלס ההגנות לטובת תהליך העיבוד. ישנם טיפולים בהם אני עושה אינדוקציה היפנוטית מלאה לפני תחילת עיבוד באמצעות EMDR, והעיבוד נעשה בהשפעת הטרנס ההיפנוטי. גישה זו מאפשרת וויסות עומק הטרנס, הן במובן של העמקתו לטובת מיקוד יעיל יותר בעיבוד הזיכרון, והן בויסות תגובות של אבריאקציה. מעבר לכך, אני משתמש ב EMDR לטובת תהליכי עיבוד זיכרונות טראומטיים בשילוב עם גישה דינמית.

 

7. באיזה סוג של מצבים נפשיים אתה בדרך כלל מטפל באמצעות שיטת ה- EMDR ?

אני מתמקד בעיקר בעיבוד זיכרונות טראומטיים, ובתופעות של חרדה המופעלת על ידי זיכרונות מוקדמים (שאינם טראומטיים בהגדרה של סיכון חיים אך מעוררים מצוקה עמוקה ותגובות הימנעות בדומה לזיכרונות טראומטיים).

 

8. נסה להגדיר בקצרה מהו הדבר המשמעותי ביותר בשיטת ה-EMDR לדעתך.

השילוב של גירוי בילטרלי עם עיבוד קוגניטיבי, רגשי וגופני, מהווה כנראה את היתרון הייחודי של EMDR. הבניית מודל AIP ומודלים נוספים (כמו למשל R-TEP, מודל שאתו אני עובד הרבה) מייצר עבור המטופלים חוויה רב מימדית של עיבוד, ושל אפשרות להקל על המצוקה המוכרת ולהחליפה ביציבות והקלה רגשית תוך כדי תהליך העיבוד.

 

9. לאן היית רוצה "לקחת" את השיטה ולקדם אותה הלאה? מה החלום שלך בקשר אליה?

אני רוצה להבין טוב יותר את אופן ההשפעה של הגירוי הבילטרלי, ברמת הבחנה בין הסוגים השונים של מתן הגירוי, העוצמה, הקצב, המינון וכו'. כיום התחושה הינה שאנחנו עובדים במרחב של חוסר ודאות בתחום זה, ואיננו יודעים להבחין מהו בדיוק הגירוי המתאים במצבים טיפוליים שונים. ואם שואלים על חלום, הייתי רוצה לראות בשידור חי את הפעילות באמיגדלה בזמן הטיפול ☺

 

10. שתף אותנו בהצלחה טיפולית משמעותית אשר חווית בשיטה זו ?

ההתנסות שלי כוללת כאמור מאות רבות של טיפולים, וחוויית ההצלחה מאד מגוונת. ישנם מקרים בהם חוויית ההצלחה הינה במהירות והיעילות שבה יורדת המצוקה והסימפטומים הפוסט טראומטיים דועכים, ישנם מקרים בהם חוויית ההצלחה הינה בפריצת דרך שהמטופלים חווים בתובנה/מחשבה/תחושה תוך כדי העבודה, ומקרים בהם חוויית ההצלחה הינה בדיאלוג עם חומרים העולים מן הלא מודע. היה לי למשל מקרה של לוחם שנפגע מהדף של פיצוץ, ותוך כדי העיבוד עלתה לו אסוציאציה של אביו עומד ומתבונן בו ברגע שנחת על הקרקע. הרגע המרגש בטיפול הייתה התובנה שלו, שההחלטה לקום מייד ולחפות על הכוח, באה מן התחושה שאביו מתבונן בו ומצפה ממנו לקחת אחריות.

הצלחה בטיפול נתפסת באמצעות שינוי שחל במטופל - שפת גוף, הבעות פנים, אפקט וכו'. לעתים, מטופל מתקשה לדווח על שינוי בעוד שהמחוות הגופניות שלו אומרות כל כולן הקלה, ולעתים גם המטופל מדווח על שינוי חשיבתי משמעותי אשר לא ניכר כלפי חוץ. מעבר לכל אלה, תחושת ההצלחה מתחזקת אצלי כאשר ניכר כי האפקט הטיפולי מתייצב ונשמר לאורך זמן.

 

11. ספר לנו על כשל טיפולי שהתרחש בניסיון טיפול בEMDR ומדוע התרחש לדעתך? מה לא התאים?

כיום אני מאד בררן בבחירת הגישה הטיפולית ובעיתוי הפניה לעיבוד זיכרונות טראומטיים, ותחושות כשלון הנן נדירות יחסית. בתחילת דרכי כמטפל בטראומה, היו יותר ניסיונות טיפוליים בהם למדתי בדיעבד על מאפיינים העלולים להוות גורם מפריע לטיפול, כמו למשל פגיעות ראש, נטייה לדיסוציאציה חריפה, חוויה של חוסר שליטה בחרדה ועוד. כיום, יכולים בעיקר להיות מצבים בהם הניסיון לעבוד עם EMDR לא מניב תוצאות כלשהן, ויש תחושת החמצה אצלי ותיסכול אצל המטופל. יחד עם זאת, למדתי לאורך הזמן לתאם ציפיות עם המטופלים, ולאזן בין הצורך המשמעותי לתת תקווה וציפייה לבין החשיבות של העמדת רף ציפיות מציאותי ובר השגה.

 

12. שתף אותנו בלקחים/מסקנות מהניסיון שלך?

אני מוצא את הגישה מתאימה ומועילה לאנשים בעלי אינטליגנציה סבירה ומעלה, יכולת מספיקה לעבוד עם דימויים, ויכולת תובנה מספיקה לעיבוד בערוצים השונים (חשיבה, גוף, רגש). כאשר אני עובד עם מטופלים עם רמת דיסוציאציה גבוהה, אני מקפיד להשתמש בתנועות עיניים ולא במכשיר, במטרה להיות בשליטה טובה יותר על הקשר עם המטופל והקרקוע שלו.

אני שם דגש מאד חשוב על יצירת קשר עם מטופל ועל ויסות מתאים לפני תחילת עיבוד זיכרונות טראומטיים. קשר טוב עם מטופל מהווה עבורו בסיס לסמוך על המטפל ולאפשר ל EMDR להפיק תהליך עשיר של אסוציאציות ועיבודים משמעותיים. ישנה חשיבות רבה מאד לתהליך ההערכה של המטופל, ולתשומת לב ליכולת יצירת קשר יציב ובשל עם אחרים. אני מעדיף ככלל להתחיל בעיבוד רק לאחר שיש תחושה שנוצר קשר מספיק, בין אם זה לאחר מפגשים בודדים או אם נדרש פרק זמן משמעותי יותר להשגת תחושה כזו.

 

13. אחרי שנים של טיפול בשיטה באינטנסיביות תוכל לתת לנו -"טיפ" למטפל/ת המתחיל/ה ?

חשוב מאד להבין שאין קסמים, גם לא בטיפול EMDR. הצלחה טיפולית ושמירה על בריאותו הנפשית של המטופל מבוססת על תהליכים מקצועיים אחראיים של גיבוש אבחנה מתאימה, הערכת כוחות, הבנת הטראומות, והקשבה אמפתית לאופן שבו המטופל מתאר את מצוקתו ואת אופיין של בעיותיו שהביאו אותו לטיפול. ל EMDR יש פוטנציאל השפעה משמעותי מאד, ובמובן זה הוא כמו אופנוע משוכלל ומהיר שצריך ללמוד לנהוג בו בהדרגה ובאחריות.

 

14. נשמח לשמוע את תחושותייך לגבי הכשרות EMDR, תהליך ההסמכה, השתלמויות וכנסים ופעילות העמותה.

עמותת EMDR הנה בעיניי אחת העמותות בעלות המערך העשיר והיעיל ביותר של תוכניות להכשרה והעשרה. אני רואה חשיבות רבה בקיום שיח ביקורתי על EMDR, לעסוק במגבלות הטיפול ובממשקים עם טיפולים אחרים. ככל שיורחב מעגל המטפלים המשתפים מניסיונם וחשיבתם, כך תהיה תועלת לכלל המטפלים ב EMDR. יחד עם זאת, לדעתי חשוב מאד גם להבטיח רף מקצועי גבוה של התכנים המועברים, על ידי הגדרות של הועדה האקדמית של העמותה. לדעתי אין צורך לחסוך במסנני איכות במישורים של ניסיונם המקצועי של המציגים ושל הידע וההבנה המקצועיים בבסיס התכנים והרעיונות המוצגים בימי העיון ובכנסים.

 

15. הערות/הארות נוספות שתרצה להוסיף?

תודה על ההזדמנות להתבטא במדור המעניין. אני מרגיש שהיחס שלי ל EMDR מכיל אהבה והערכה רבה, יחד עם ראיה ביקורתית המאפשרת לי לחדד ולשבח את התועלת מהעבודה עם הגישה. מכאן אני קורא לכל מי ש EMDR יקר ללבו, להמשיך לטפח את הגישה מתוך אהבה ותוך בחינה ביקורתית מתמדת.


אני מודה לך מאד על הראיון המרתק ומאחלת בהצלחה בהמשך עבודתך המשמעותית בטיפול בכלל ובתחום הטראומה בפרט.

_________________________________________________________________________

*גל חייקין- פסיכולוג קליני מומחה ומדריך, מורשה להיפנוט, מוסמך לטיפול ב EMDR וב PE, לשעבר מפקד היחידה לתגובות קרב בחיל הרפואה, בעל קליניקה פרטית לטיפול בטראומה בבאר שבע.
gal.chaikin@gmail.com‏

 

**ד"ר אורית נחמיאס-חימוביץ'- פסיכולוגית קלינית מומחית ומדריכה. בעלת קליניקה פרטית ברעננה.

orith.psy@gmail.com

נבנה באמצעות מערכת דפי הנחיתה של רב מסר

.