.

ראיון עם יעלה לבבי*
מראיינת: ד"ר אורית נחמיאס-חימוביץ'**

 

*אנחנו נפגשות בתקופה מורכבת של חוסר וודאות סביב מגיפת הקורונה וכפועל יוצא גם ראיון זה מתקיים באמצעות ZOOM.


שתפי אותנו בפעילויות המיוחדות בהקשר זה שאת מעורבת בהן.

לנוכח ההתמודדות המורכבת הנדרשת בתקופה זו, התארגנו בוועד עמותת EMDR ישראל והקמנו צוות מיוחד "צוות EMDR קורונה" שמכוון לשני קהלי יעד חשובים. קהל אחד הוא ציבור מטפלי הEMDR בישראל, מתוך הבנה שגם המטפלים שלנו צריכים הרבה תמיכה. ההתמודדות הינה כפולה, מחד, להכיל ולסייע ולתמוך במטופלים, מאידך, ההתמודדות של כל מטפל עם החששות שמתעוררות אצלו גם ברמה האישית והמשפחתית. כדי לחזק את קהילת המטפלים אנחנו מספקים מגוון הדרכות מקוונות חינמיות לכל המטפלים שלנו, באתר העמותה, בנינו מאגר ידע וכלים שאנחנו מכניסים אליו מגוון ידע וכלים שמתאימים במיוחד גם לזמן הזה. הדגמות, סרטונים, קבצי קול וטכניקות לסייע לטיפול בכלל ולמעבר לטיפול מקוון בפרט. המטרה שלנו גם לחזק את הקשר והתקשורת בין המטפלים. הכיוון השני, מתמקד בפנייה לציבור הרחב, הן של מטפלים שאינם EMDR והן של מטופלים ואנשים המתמודדים כרגע עם מגוון חששות וחרדות. המטרה הינה לפתח "ארגז כלים" שיוכל להגיע לידי אנשים שיוכלו לעשות בו שימוש כדי לווסת חרדות ולהתמודד טוב יותר בתקופה זו, טכניקות שיזכירו לאנשים את הכוחות והמשאבים שיש להם. אחד התפקידים שלנו כמטפלים בתקופה זו הוא להיות נוכחים בחיי המטופלים שלנו, הנוכחות הזו חשובה מאד במיוחד לנוכח הבידוד שנכפה עלינו בעקבות המגיפה.

 

שתפי אותנו במעורבות של מטפלי EMDR גם בקו הסיוע של נט"ל בתקופה זו?

קיים קשר שהתבצע דרך ועדת טראומה AID ברשות דורית קנובל ביננו לבין נט"ל. נט"ל ביקשו סיוע שלנו בעבר במענה טלפוני של קו החרום שלהם, שבשגרה מתמקד במענים לאנשים בעקבות אירועי טרור, פיגועים וקסאמים. כיום, לנוכח המצב, קו החירום נותן מענה לאנשים הסובלים מחרדות במשבר הנוכחי ומפורסם בכל אמצעי התקשורת. מגיעות מאות שיחות לסיוע ביום. מתנדבים מטפלי EMDR מבצעים משמרות בקוי החירום הללו ונעזרים במגוון הטכניקות שלנו כדי לסייע לפונים. יש לנו יכולת עצומה לסייע בתקופה זו לנוכח הידע העצום שלנו על טראומה, כלים להתמודדות ומשאוב.

 

ספרי לנו על הרקע שלך ומדוע בחרת לעסוק במקצוע טיפולי?

בהכשרתי אני עו"סית, ובוגרת בית ספר לפסיכותרפיה, עבדתי בתל"ם- התחנות לטיפול משפחתי של התנועה הקיבוצית. וריכזתי את היחידה לילדים ונוער במרפאה לבריאות הנפש בחולון (ואת היחידה לטראומה אקוטית בבית חולים מאיר). עד שנולד בני הבכור.

אני מחזיקה "בשני כובעים", אחד "הכובע של EMDR" השני "הכובע של נושא הפגיעות המיניות". אני מטפלת מדריכה בטיפול EMDR ומטפלת, מלמדת ומדריכה בתחום טראומה מינית. הגעתי לעסוק בתחום הטראומה המינית כשסיימתי תואר שני. הייתי אז בהרצאה בסינמטק בפסטיבל סרטים קנדיים, בהרצאה של אישה לאחר הקרנת סרט אוטוביוגרפי "חוף מבטחים". היא אמרה שם שכל אישה חמישית היא נפגעת טראומה מינית ומשהו שם זיעזע אותי. התחלתי להתנדב במרכז סיוע בתל אביב ובהמשך חלק גדול מהעשייה המקצועית והאקדמית שלי (תיזה וכתיבה אקדמית) הינו סביב תחום זה.

 

ספרי לנו על ההכרות הראשונה שלך עם שיטת טיפול EMDR–כיצד נחשפת אליה, היכן למדת אותה?

את קורס הEMDR שלב 1 עשיתי אצל רוג'ר סלומון. באתי הביתה וסיפרתי לבן זוגי שהכרתי שיטה מדהימה. משנת 1999 אני נמצאת בקבוצת הדרכה אצל ד"ר אודי אורן. יש כמה אנקדוטות לאורך השנים שאני רוצה לשתף. הראשונה, כאשר נסעתי לחו"ל לכנס EMDR בצרפת, הבן שלי היה אז בן 4 ואמרתי לו שאני מאד אתגעגע אליו. הוא הרגיע אותי ואמר לי "אמא אבל יש לנו שיטה סודית" והזכיר לי שאם יהיה לי קשה, לעצום עיניים ולתופף על הכתפיים (חיבוק פרפר) וככה תסתדרי שם. J אנקדוטה נוספת קשורה לבן של חברה טובה. סמוך לתקופה שבה למדתי שלב 1, הבן שלה פחד מאד ממעליות ונולדה לה עוד ילדה והיא הייתה חייבת לעלות איתו במעלית. באתי אליהם הביתה וביקשתי ממנו שיספר לי על הפחד והוא צייר מעלית, ביקשתי שיחשוב על התמונה ויראה מה עולה. שאלתי אותו אם יכול להוסיף משהו למעלית שיכול לעזור לו והוא צייר כפתור יציאה. הדהים אותי איך משהו קטן והתערבות אפילו ללא גירוי בילטראלי, ריפאה את הפחד. עד היום האמא שלו מזכירה לי את הסיפור הזה. מאז שנת 2000 ועד היום אני עובדת בשיטת טיפול EMDR.

 

מה קסם לך בשיטה זו? מדוע בחרת לעבוד איתה?

מה שקוסם לי בשיטה מאז ועד היום, היא ההבנה שכמעט כל קושי רגשי או פיזי מבוסס על טראומה לא מעובדת. אני תמיד חושבת EMDR גם אם אני לא עושה שימוש בפרוטוקול עם המטופל הספציפי או באותו שלב בטיפול. החשיבה שלי מתחילת ההכרות עם המטופל תמיד ממוקדת בצורת החשיבה של תבניות. מתי שהוא בכל טיפול אני אעשה ואשתמש במשהו מהשיטה הזו.

 

עם אילו שיטות טיפול נוספות את משלבת טיפולי EMDR ?

בנוסף לEMDR, למדתי DBT, כי חיפשתי עוד כלים שיסייעו לעבודה עם אנשים הסובלים מקשיי ויסות. ה-DBT השלים לי את עבודת הEMDR והעצים לי את הכלים לסיוע לויסות עם אנשים הסובלים מטראומה מורכבת. בנוסף, אני עושה שימוש בטכניקות של SE (במשמעות של מתן תשומת לב לגוף), בכלים של CBT, כמו גם בIFS (internal family system). אני נעזרת הרבה בהבנה הדינמית של גישת ה- relationalבגלל הקשר שלנו עם המטופלים. כל מגוון השיטות הללו משתלבות מצוין עם הEMDR. מה שמשותף לכל השיטות היא ההבנה שהטראומות הן הבסיס למצוקה הפסיכולוגית, בשביל להביא להקלה צריך לחזור לטראומות.

 

באיזה סוג של מצבים נפשיים את מטפלת באמצעות שיטת ה- EMDR ?

אני מטפלת בעיקר במטופלים הסובלים מcomplex trauma- בהקשר של טראומות מיניות אבל גם טראומות קרב, חרדות. בעצם כל מצוקה שאני מזהה בה את התבניות.

 

נסי להגדיר מהו הדבר המשמעותי ביותר לדעתך בשיטת ה-EMDR.

ראשית, הידיעה שבטיפול EMDR אנחנו נכנסים ישירות למקום של הכאב, כמו בניתוח לייזר שמדייק את המקום של הבעיה. שנית, מודל ה- AIP – ההבנה שכל הזיכרונות קשורים זה לזה ברשת. דבר נוסף משמעותי הן התבניות, ההבנה הזו שאירועי החיים יוצרים בתוכנו תבניות- יש תבניות מנטליות, רגשיות וגופניות וצריך להבין מהן התבניות שנוצרו על ידי האירועים הטראומטיים. בנוסף, חשוב להתייחס לתבניות ההתייחסותיות (תבניות התייחסותיות הוא מושג שאני "יוצרת" מהגישה ההתייחסותית למרות שהוא לא זוכה להתייחסות), אותן מערכות יחסים שאנו סוחבים איתנו. אלמנט נוסף משמעותי הוא שלא עובדים רק על הטראומות אלא גם על חיזוק וויסות. הקלות שבה אפשר לחזק משאבים מרגשת אותי.

אני אוהבת במיוחד את הפרוטוקלים של "מעטפת משאבים" ו"המרחב המרפא" של ברורית לאוב. היכולת לעבד אירועי טראומה בתוך מעטפת ששומרת על האדם לצד היכולת לחזור ליחסים מוקדמים ולבצע שם תיקון מרפא, הן מאד משמעותיות בעיני.

 

לאן היית רוצה "לקחת" את השיטה ולקדם אותה הלאה? מה החלום שלך בקשר אליה?

לחלום שלי ביחס לEMDR יש שני חלקים: הראשון- מקווה שכמה שיותר מטפלים ילמדו את צורת החשיבה של ה-EMDR, גם אם הם לא מטפלים בשיטה לפי הפרוטוקול. המטרה שמטפל יחשוב לפי עקרונות הEMDR כבר בשלב הראיון הראשוני עם המטופל משמעותית מאד. זה יאפשר הגדרה מדויקת של מוקדי הקושי וסימון המסלול לאן צריך ללכת ובמה צריך לטפל כדי להגיע לריפוי. הייתי רוצה שכל מטפלי בריאות הנפש, גם אלו שלא למדו או ילמדו את שיטת הEMDR, יעברו קורס שיאפשר הגדרה והבנה כזו של המטופל.

החלק השני של החלום- קהילת מטפלי ה-EMDR בישראל היא קהילה מקסימה ונדיבה, אנשים מאד רוצים לתת ולתרום. הייתי רוצה שהקהילה הזו תלך, תגדל ותתחזק משמעותית, שתהפוך להיות עוד יותר משמעותית במילייה המקצועי.

 

שתפי אותנו בהצלחה טיפולית משמעותית אשר חווית בטיפול בשיטה זו ?

בדרך כלל יש לי פחות הצלחות בטיפול בפוביות מג'וקים...זוכרת הצלחה טיפולית שמטופלת עם פוביה משמעותית מג'וקים שיתפה אותי שהצליחה לעמוד ליד הג'וק, לרסס אותו ולפנות את גופתו J

 

שתפי אותנו בחוסר הצלחה שחווית בטיפול ומדוע התרחש לדעתך? מה לא התאים?

ראשית, אציין כי מבחינתי הצלחה טיפולית אינה מוגדרת כהצלחה טוטאלית של העלמה מוחלטת של כל הסימפטומים. הצלחה תהיה גם הפחתה בסימפטומים, הפחתה בתדירות התקפי חרדה, הפחתה בעוצמת החרדה וכד'. לכן גם אם הסימפטומים לא הגיעו לאפס ונעלמו לגמרי זה לא כישלון טיפולי. זכור לי מקרה של מטופל שסבל מהיפוכונדריה שהייתה מבוססת על טראומה, ולמרות שעיבדנו את כל מה שהיה צריך, הוא סירב להיפרד מהחרדה. היה ברור שהחרדה הזו משרתת משהו, יש לה תפקיד שהאדם סירב לאבד. הוא לא הצליח לדמיין את עצמו בלעדיה.

 

אחרי שנים רבות של טיפול בשיטה-איזה "טיפ" היית נותנת למטפלים המתחילים?

התנסות אישית טובה של המטפל בעיבוד חוויה אישית ב-EMDR חשובה ומשמעותית מאד. ההמלצה שלי היא שאם לא חווית במהלך שלב ההכשרה חוויה טובה בעיבוד אישי, לכו לטיפול כדי לחוות את החוויה הזו. אשתף בחוויה אישית שעברתי, בהשתלמות של העמותה בנובמבר על העברה בינדורית ,עבדתי על נושא אישי (עם אביבה פרצוב המדהימה) וחוויתי חוויה של שחרור והתפוגגות המועקה שחשתי סביב אותו נושא, והצטערתי שאני לא מקדישה יותר זמן לטיפול בעצמי בEMDR.

 

כיצד עבודת ה-EMDR השפיעה על ההתפתחות האישית שלך?

בזכות שיטת טיפול EMDR אני מרגישה מטפלת הרבה יותר טובה, יותר ממוקדת, עם יכולת לסייע לאחרים ולהוביל תהליכי ריפוי משמעותיים. בנוסף, אני מאד נהנית מההדרכות שאני מעבירה, זו זכות להיות חלק מלימוד השיטה למטפלים אחרים.

 

התייחסויות נוספות שתרצי לשתף לגבי הכשרות EMDR, השתלמויות, כנסים ופעילויות העמותה.

מזה כשנה אני חלק מוועדת ההשתלמויות של עמותת ה-EMDR. וועדת ההשתלמויות אחראית על תכנון וארגון כל ההשתלמויות של העמותה. מטרתה לחזק את הידע בתוך קהילת מטפלי ה-EMDR כמו גם את הקשרים בין המטפלים. זכיתי להיות חלק מהצוות שאירגן את כנס ה-EMDR הראשון הישראלי. הכנס היה מאד משמעותי והיה מאד מרגש לקחת חלק בארגון ובהשתתפות בו. אנחנו משתדלים להעמיק את הידע, גם מהארץ וגם מהעולם ולארגן כ-6 ערבי עיון בשנה לצורך כך. למרות שכרגע אנחנו נאלצים לדחות בגלל המצב, ערבי עיון והשתלמויות שתוכננו להתקיים, אנחנו ממקדים את עבודתנו בהתמקצעות בדרכים אחרות, הדרכות מרחוק, חשיפה לוויבנרים מחו"ל, העלאת חומרים מקצועיים, שיתוף בהתנסויות טיפוליות של מטפלים ועוד. לאחרונה גם התכנסנו כלל וועדות העמותה לצורך ארגון דו-שנתי של התוכניות שלנו.

 

איזה מסר תרצי להעביר לסיכום?

כפי שאמרתי בתחילה, כמטפלי EMDR יש לנו המון מה לתת ולתרום ביום יום בכלל ובתקופה מורכבת זו בפרט. אנחנו מבינים היטב את ההשפעה של טראומות ואירועי דחק ולחץ על התפתחות חרדות והשלכות של הטראומה לטווח רחוק. בנוסף, יש לנו יכולת להנגיש טיפול גם בתנאי בידוד. כיום, בהתמודדות עם מגיפה עולמית, יש לנו תפקיד חשוב במתן מענים מתאימים לזמן משבר והעברת מסר של נוכחות רגועה ויציבה למטופלים שלנו ולחברה הישראלית.

אחד הכלים לפיתוח חוסן קהילתי ואישי הוא ההתנדבות והנתינה. אני רוצה להזכיר לכולנו את החוסן שלנו כקהילת מטפלים ולעודד כל אחד ואחת למצוא את הדרך והמקום להשתלב בעבודה טיפולית מחזקת של נתינה לזולת או מעורבות ונוכחות בדרך אחרת. אני מאמינה שזה מה שיקל על כולנו לעבור את התקופה הזו ולצאת ממנה מחוזקים.

 _________________________________________________________________________

*יעלה לבבי - MSW פסיכותרפיסטית, מטפלת ומדריכת EMDR, מטפלת זוגית ומשפחתית, מנהלת שותפה במרכז הישראלי ל-EMDR, מטפלת בקליניקה פרטית ברעננה ובתל אביב.

levaviy@netvision.net.il

**ד"ר אורית נחמיאס-חימוביץ'- פסיכולוגית קלינית מומחית-מדריכה, מטפלת EMDR מוסמכת, מטפלת בקליניקה פרטית ברעננה.
orith.psy@gmail.com

נבנה באמצעות מערכת דפי הנחיתה של רב מסר

.